היטל השבחה בעיריית ת"א


סיפור קטן אמנם אבל משקף את התנהלות הרשויות המקומיות, במקרה זה עיריית תל אביב, לנסות להוציא עוד ועוד כספים מתושבי העיר בתואנות שונות.

סיפור שהיה כך היה: א', לקוח ותיק של משרדנו, ביקש לשפר את מקום מגוריו ולמכור דירה בבלי ולרכוש דירה גדולה יותר. את כל התהליך ליווה עו"ד שי וייס ממחלקת הנדל"ן שלנו.

א' ביקר במחלקת השבחה בעירייה ושם עדכנו אותו בעל פה שלא יחול היטל השבחה על המכירה של דירה בקומה ג' בבניין ותיק של 9 קומות.


א' חתם על הסכם למכירת הדירה ולהפתעתו מחלקת השבחה בעיריית תל אביב החליטה לדרוש ממנו 240,000₪ היטל השבחה, בגין זכויות בנייה על גג הבניין, שצמוד שנים ארוכות לדירת הפנטהאוז בבניין. מוזר? כן, אבל אז מתחיל סיפור קפקאי.

א', חייב להפקיד את הסכום בקופת העירייה, לשכור שירותי משרדנו, לשכור שירותי שמאי שקובע שיש אפס חבות בהיטל השבחה, להגיש ערר על השומה כאשר ברור שאין לו יכולת ליהנות מזכויות בנייה על גג הבניין שצמוד לפנטהאוז. בינתיים, א' מוציא כספים ליועצים משפטיים ולשמאי וממתין שנה להכרעה בשומה כשהכסף שלו בידי העירייה.

והנה, אחרי שנה, קובע שמאי מכריע שיש חבות להיטל השבחה 12,200₪!! (לדעתנו, גם לא מגיע לעיריית ת"א) .

סיפור קפקאי, מעצבן ומרגיז על עירייה שגורמת לתושביה מדי יום עגמת נפש אדירה, מנסה להוציא כספים סתם ללא הצדקה ובסוף מתגאה בטיילת היפה בנמל שנבנית מכספים אלה. באסה. וזה סיפור שקורה כל הזמן וכל הזמן מנסים עוד ועוד.

יוצא איפוא כי הרשות המקומית גררה את הלקוח לסבוב ארוך שבו נאלץ לשלם עשרות אלפי שקלים כשכ"ט לעו"ד ושמאי מטעמו, שכ"ט לשמאי המכריע, וכך גם הרשות המקומית השתמשה בכספי ציבור כדי להביא את עמדתה במטרה לגבות סתם מאות אלפי שקלים מתושב העיר, ואולם כאמור עמדתה נדחתה.

7 צפיות0 תגובות